Tespih ili knjiga ljubavi i oproštenja Šefka Alomerovića – Izgubljeno zrno tespiha, poema
TESPIH ILI KNJIGA LJUBAVI I OPROŠTENJA ŠEFKA ALOMEROVIĆA Šefko Alomerović: Izgubljeno zrno tespiha, “MAK”, broj 15-16 U “Pjesničkom rječniku” Šefko Alomerović ovako tumači riječ tespih: “niska nalik brojanici i đerdanu, ali sa tačno određenim brojem zrna od ćilibara, sedefa,…
Djed Fehimova pjesma
Kad svijet uzliči na šašava mamuta, pa nema šta da pokaže osim kljova, djed se dosjeti da pjesmom kuću napuni – do ispod krova. Kad djeci nemaju čim put da osvijetle osim plamenom s Božjih kuća, tad djed Fehimova pjesma…
O zabludama i o Istini
U svojoj klasičnoj hermenutičkoj studiji "Istina i metod" Gadamer opominje na nužno prisustvo predrasude u svakoj recepciji svijeta koja pretenduje na istinost, posebno u nauci, i osobito još u području istorijskih istraživanja (Hans-Georg Gadamer, Warheit und Methode). Ako predrasuda I…
Bosanski jezik
Književnojezički izraz Bošnjaka u austrougarskom periodu
U austrougarskom periodu tok književnojezičkog izraza Bošnjaka pravi sudbonosni zaokret koji se sastoji u pokušaju spajanja kulture Istoka s modernim duhom Zapada. Preobražaj do kojega dolazi posljedica je djelovanja unutarjezičkih…
Govore li sandžački Bošnjaci bosanskim jezikom
Naučna fakta govore da su se Bošnjaci iz Sandžaka kulturno-historijski razvijali u tijesnim vezama sa bosanskom maticom, mada njih odlikuju i neke osobine različite od bosanskih. Među tim razlikovnim osobinama…
O lingvističkim interpretacijama
U tumačenju književnog djela polazište može biti pošiljalac (pisac), primalac (čitalac) ili sama poruka (tekst). Otuda i veliki broj pravaca, škola i metoda koji se bave knjževnim djelom. Biološka kritika…
Historija
Bošnjački Mazgit
Abstract: Protjerivanje i egzodus Bošnjaka Nikšića, njihovo dramatično raseljivanje po preostalom prostoru Berlinskim kongresom (1878) okrnjene Osmanlijske Imperije, tema je originalne znanstvene studije sačinjene na osnovu raspoloživih osmanlijskih i balkanskih…
Hadžet: Masovna grobnica i mjesto zločina nad sandžačkim Bošnjacima (1944-1946)
Odmah nakon završetka Drugog svjetskog rata i ulaska partizana u sandžačke gradove, komunistička vlast je donijela odluku da po kratkom postupku kažnjava sve one koji po njihovoj procjeni nisu bili…
Balkanizacija Balkana
Sto dvadeset godina od Berlinskog kongresa Rat protiv Turske 1875-1878. koji je okončan preliminarnim Sanstefanskim ugovorom, koji je rađen po ruskom diktatu, nije smirio Balkan. Najveće nezadovoljstvo zbog ovog ugovora…
Bošnjaci
O genezi ideje Bosanske, Bošnjačke nacije
Enver Redžić, Sto godina muslimanske politike u tezama i kontraverzama istorijske nauke, Akademija nauka i umjetnosti BiH, Institut za istoriju, Sarajevo, 2000, str. 220. Knjiga s naslovom Sto godina muslimanske…
Život i djelo Šejha Mustafe efendije Čolića 1
U Bosni, od vremena feth-a pa do današnjih dana, djelovao je i radio veliki broj učenjaka relevantnih u cjelini za islamski svijet, među kojima je bio i veliki broj živih…
Načertanije
Program spoljašne i nacionalne politike Srbije na koncu 1844. godine SADRŽAJ: * O Iliji Garašaninu * NAČERTANIJE * Politika Srbije * Primječanija o razdeljenju carstva * O sredstvima, kojima bi…
Književna kritika i esejistika
Husein Bašić – slavuj iz plavskog gnijezda
U jednom od zadnjih razgovora sa Huseinom Bašićem, prije njegove smrti, rekao mi je da pisac treba da ostavi autobiografske bilješke o svom životu i stvaralaštvu, da se ne bi…
Ljudi između neba i zemlje – Zaim Azemović
Zaim Azemović, Zlatna i gladna brda, Književni klub prosvjetnih radnika, Beograd, 1972. Oni koji ovih dana prikazuju prvu knjigu priča Zaima Azemovića Zlatna i gladna brda naglašavaju da je Azemović…
Sjaj zvijezde
Poslije punih 15 godina od objavljivanja romana Gusinjska godina, koji jeizazvao širu pozornost književne kritike, koja ga je uvrstila u nekoliko najužih izbora za tu godinu (1979), Zuvdija Hodžić objavio…
Kulturno nasljeđe
Ćilimarstvo na Gronjoj Pešteri
Ćilimarski zanat ili ćilimarska tkačka radinost ima veoma dugu tradiciju u Sandžaku. U našoj je nauci malo, ili sasvim nedovoljno, istraživan, tako da su široj javnosti ostale, gotovo nepoznate, studije…
Ćilimarstvo u sjeničkom kraju
Ćilimarstvo ima dugu tradiciju u sjeničkom kraju, naslijeđeno je i održano do današnjeg dana. Tkanje ćilima došlo je u naše krajeve iz Perzije preko Turaka, koji su dugo bili prisutni…
Hajrat u Melaju
Selo Melaje je jedno od najstarijih naselja na Pešteru. Pripada planinsko-ravničarskim selima razbijenog karaktera. Nalazi se sa lijeve i desne strane regionalnog puta Novi Pazar-Rasno (preko Delimeđa). Prema našim saznanjima,…
Bibliografije
Prilog evidentiranju bošnjačkih spomenika kulture
Andrejević, Andrej: Altun-alem džamija u Novom Pazaru – Novopazarski zbornik 1/1977. (121-136 str.) Andrejević, Andrej: Dva novopazarska amama, Godišnjak balkanološkog instituta, Balkanica VII, Beograd, 1976. (291-307 + 8 str.) Andrejević,…
Bibliografija "Novopazarskog zbornika" (1977-2007)
1. Avdić Avdija: – Političke prilike u Novopazarskom sandžaku krajem XIX i početkom XX veka, 3/1979, 53–65. – Novopazarski sandžak u svetlu događaja velike istočne krize (1875–1878), 8/1984, 133–141. –…
Književnost za djecu
Pismo učitelju
Zagrli, učo, svoje prvake, Ne daj da se plaše i stide, Nježno otključaj njihovu dušu, I u snu da te veselog vide! Neka ti sunce na licu sija, Sklanjaj sa…
Djed Fehimova duša
Kad se Asmiru, i u snu, nenaški sjenke nečije naroguše, djed ga prisno opaše bedemom – sa ono svoje duše. Kad Asmir rad nečega pukne, nalik smonici od julske suše,…
Čik
Ko zna ko zna Ima usta nema dna Ima usta nema dna onaj koji ovo zna. Ko je čuo ko je čuo da se oblak prevrnuo Jadna mama tog oblaka…
Periodika
O zabludama i o Istini
U svojoj klasičnoj hermenutičkoj studiji "Istina i metod" Gadamer opominje na nužno prisustvo predrasude u svakoj recepciji svijeta koja pretenduje na istinost, posebno u nauci, i osobito još u području…
Pjesnici – svojevrsni čuvari svoga maternjega jezika
"Uvijek se možemo pitati šta je to pjesma, šta je to poezija, šta je to književna riječ – što nas, na neki način drži, na okupu. Ima jedna velika misao…
Rožaje u KAMUSUL-ALAM-u Šemsettina Samija
I. Ko je Šemsettin Sami? Istaknuti poznavalac jezika, pozorišni pisac, književnik i autor rječnika, Šemsettin (Šemseddin) Sami ili Sami Frašeri je rođen 1850. u blizini Janine (tur. Yanya), u Frašeru…
Pisana književnost
Razgovor
Pjevaj, draga, razgovaraj me pjesmom Ti znaš da u mom skloništu ima mjesta Za tvoj glas Ništa ti neću reći sada Već hoću da slušam Tvoju pjesmu koja je najljepša…
Zemlja
Čovjek stvoren od zemlje mora zemlji da se vrati. Neki stranac je prošao kroz Aliveroviće, davno. Na planini imenom Ninaja, kraj šuplje smrče, iskopao je zemunicu – ne mnogo veću…
Dug zavičaju
“Dug zavičaju? Niko nije birao svoje mjesto rođenja, roditelje i ime kojim će ga zvati. Palo mi je u dio u redu življenja da se rodim u ovom siromašnom i…
Usmena književnost
Mevlud u tradiciji Bošnjaka
Teško je naći oblik književnog stvaralaštva u kojem su osobenost i izražajnost bošnjačkog duhovnog bića tako prepoznatljive kao što su to u mevludu. I ne samo to, mevlud je zadržao…
Bošnjačka narodna pjesma sevdalinka
U Bosni i Hercegovini, njenim planinama i vrletnim gorama narod je stvarao narodne napjeve koji su predmetom posebnih istraživanja postali u drugoj polovini 19. stoljeća, a tek primjenom fonografa pribiranje…