Razmjena ljudi
Rekli su da ih u tu salu skupljaju za razmjenu. Bila je to nada za spas, u prelazak svojima, u slobodu. Ali se nisu mnogo radovali – moglo bi to izazvati gnjev čuvara, moglo bi napujdati neke bijesne vojnike da…
Bošnjaci – Historija, tradicija, kultura – VII dio (Bosna nakon uništenja srednjovjekovne države – širenje islama)
U proljeće 1463. krenula je prema Bosni – preko Skoplja, Kosova I Sjenice – velika osmanska vojska pod vođstvom sultana Mehmeda II Fatiha. Početkom maja Osmanlije su se spustile na Drinu, gdje su se knezovi Pavlovići i Kovačevići predali bez…
Sajo
Dvije kuće sastavi u rodnom selu Jednu novu i sjajnu A drugu vječnu u travi Za prvu se trudio das bude svijetla Sjajna sa svake strane A drugoj se još nije nadao. Ne bi sudbina da ove godine Ubere grožđe…
Bosanski jezik
Sirovina je slična
(Jezik je ona kljucna dimenzija Bosne i Hercegovine po kojoj je ova zemlja jedinstvenija od svih drugih zemalja sa zajednickom jezicno-govornom supstancom. No, rezultati rata i ideologijska apsolutizacija nacionalne kulture…
Bosanski jezik postoji
Jezik je ona ključna dimenzija Bosne i Hercegovine po kojoj je ova zemlja jedinstvenija od svih drugih zemalja sa zajednickom jezično-govornom supstancom. No, rezultati rata i ideologijska apsolutizacija nacionalne kulture…
Jezičke nedoumice
Od svih vrsta riječi, glagoli su najbrojniji i najčešći u upotrebi. Oni ne izražavaju samo radnju, zbivanje i stanje, već obilježavaju i vrijeme (prošlo, sadašnje, buduće). Kao glagolski oblici, grupisani…
Historija
Tegoba opstanka – Opšte privredne i životne prilike u Sandžaku između dva svjetska rata
Opšte privredne i životne prilike u Sandžaku između dva svjetska rata Veoma nepovoljna društveno-ekonomska kretanja zahvatila su Sandžak krajem XIX vijeka kada se on odvaja od Bosne i Hercegovine koju…
Bošnjački Mazgit
Abstract: Protjerivanje i egzodus Bošnjaka Nikšića, njihovo dramatično raseljivanje po preostalom prostoru Berlinskim kongresom (1878) okrnjene Osmanlijske Imperije, tema je originalne znanstvene studije sačinjene na osnovu raspoloživih osmanlijskih i balkanskih…
Bošnjaštvo kao kontinuitet
U čuvenom razgovoru sa Turskim beglerbegom, kada mu je Turski beglerbeg rekao: “Nema više Bosne, a neće biti ni Bošnjaka, Huseine… Gineš za državu koja nikad nije postojala niti će”,…
Bošnjaci
Život i djelo Šejha Mustafe efendije Čolića 1
U Bosni, od vremena feth-a pa do današnjih dana, djelovao je i radio veliki broj učenjaka relevantnih u cjelini za islamski svijet, među kojima je bio i veliki broj živih…
O genezi ideje Bosanske, Bošnjačke nacije
Enver Redžić, Sto godina muslimanske politike u tezama i kontraverzama istorijske nauke, Akademija nauka i umjetnosti BiH, Institut za istoriju, Sarajevo, 2000, str. 220. Knjiga s naslovom Sto godina muslimanske…
Načertanije
Program spoljašne i nacionalne politike Srbije na koncu 1844. godine SADRŽAJ: * O Iliji Garašaninu * NAČERTANIJE * Politika Srbije * Primječanija o razdeljenju carstva * O sredstvima, kojima bi…
Književna kritika i esejistika
Poezija komprimiranih značenja – Jahja Fehratović, Korektor sveznadar
Jahja Fehratović, Korektor sveznadar , Sent, Novi Pazar, 2004. Tendencija modernih pjesnika da oslobode tekst od interpunktivnih znakova, čime se u prvom redu ukidaju značenjske granice, predstavlja jednu od najznačajnijih…
Transformacija značenjskih jedinica usmjenog pjesništva u poeziji Skendera Kulenovića
Utjecaj jednog vida izražavanja na drugi u okviru jedne umjetnosti, mada inače česta pojava, posebno u 20. st., nije jednako često predmetom proučavanja, naročito u bosanskoj nauci o književnosti. Ova…
Knjiga zrele proze Muhameda Abdagića
KNJIGA ZRELE PROZE MUHAMEDA ABDAGIĆA Nešto poput ironije životne sudbine, paradoks dosta rijedak u našim društvenim ili umjetničkim prostorima karakterizira umjetničku objavu Muhameda Abdagića: na isteku njegove šeste životne decenije…
Kulturno nasljeđe
Ćilimarstvo u sjeničkom kraju
Ćilimarstvo ima dugu tradiciju u sjeničkom kraju, naslijeđeno je i održano do današnjeg dana. Tkanje ćilima došlo je u naše krajeve iz Perzije preko Turaka, koji su dugo bili prisutni…
Derviš Ahmed Gurbi baba
Na listi naših starih divanskih pjesnika osmanlijskog perioda, posebno mjesto zauzima veliki šahir (tur. pjesnik) Derviš Ahmed Gurbi.Istraživanja velikog broja osmanologa svjedoče da je riječ o književniku iz XVIII. vijeka…
Selo Koniče i kašikarsko-drvodeljarski zanati Koničana
Na rubnom dijelu Koštampolja, iza prijevoja Jarutskog uzvišenja, zvanog Debela brda, okrenuto ka jugu u jednoj kotlini, leži selo Koniče. Prije bi se reklo da pripada tutinskom kraju negoli, čuvenom,…
Bibliografije
Bibliografija "Novopazarskog zbornika" (1977-2007)
1. Avdić Avdija: – Političke prilike u Novopazarskom sandžaku krajem XIX i početkom XX veka, 3/1979, 53–65. – Novopazarski sandžak u svetlu događaja velike istočne krize (1875–1878), 8/1984, 133–141. –…
Prilog evidentiranju bošnjačkih spomenika kulture
Andrejević, Andrej: Altun-alem džamija u Novom Pazaru – Novopazarski zbornik 1/1977. (121-136 str.) Andrejević, Andrej: Dva novopazarska amama, Godišnjak balkanološkog instituta, Balkanica VII, Beograd, 1976. (291-307 + 8 str.) Andrejević,…
Književnost za djecu
Djed Fehimova pjesma
Kad svijet uzliči na šašava mamuta, pa nema šta da pokaže osim kljova, djed se dosjeti da pjesmom kuću napuni – do ispod krova. Kad djeci nemaju čim put da…
Djed Fehim
– Crtež – Nacrtali mu ruke sa širokih pleća: jednu, dvije tri…Stala bi i peta. Asmiru pripala djedova ruka treća – zasad djed samo s tri unuka šeta. Nad čelom,…
Djed Fehimova duša
Kad se Asmiru, i u snu, nenaški sjenke nečije naroguše, djed ga prisno opaše bedemom – sa ono svoje duše. Kad Asmir rad nečega pukne, nalik smonici od julske suše,…
Periodika
Zlatan Čolaković ( Zagreb 13. II 1955- Boston 20. XII 2008)
Prerana i iznenadna smrt jednog od najboljih znalaca epike balkanskih naroda, učenika najpoznatijih harvardskih profesora i velikog prijatelja Crne Gore i njenog epskog nasljeđa, dr Zlatana Čolakovića, predstavlja nenadoknadiv gubitak…
Kur’an star četiri vijeka
Kao vrlo vjerovatan parametar starosti džamije u Hisardžiku kod Prijepolja, u nedosatatku pouzdanog traga, uzima se Kur’an koji je, kao lijep dar, stigao iz Pljevalja od nepoznatog darodavca. Prevedena posvjeta…
Pjesnici – svojevrsni čuvari svoga maternjega jezika
"Uvijek se možemo pitati šta je to pjesma, šta je to poezija, šta je to književna riječ – što nas, na neki način drži, na okupu. Ima jedna velika misao…
Pisana književnost
Na izvoru Lima
Na ušću Plavskoga jezera Ispod lednog vrha Visitora Lim,studena rijeka se rađa Čije vode stižu sve do mora To je rijeka što otkriva tajne Što strpljivo okolinu vaja U dubini…
Nafaka
Zborili su naši stari, da su čuli od starih koji čuše od onih još starijih riječ koju ovi od svojih starih čuše, da sve što je čovjeku jurge i muke…
Kamen u sreći
Tako on svakog dana. Oko podne uzme testiju i sjedne kraj bunara, čeka da neko dođe i nalije mu vode. Star je da okrene đeram, drhte mu ruke, otelo bi…
Usmena književnost
Mevlud u tradiciji Bošnjaka
Teško je naći oblik književnog stvaralaštva u kojem su osobenost i izražajnost bošnjačkog duhovnog bića tako prepoznatljive kao što su to u mevludu. I ne samo to, mevlud je zadržao…
Bošnjačka narodna pjesma sevdalinka
U Bosni i Hercegovini, njenim planinama i vrletnim gorama narod je stvarao narodne napjeve koji su predmetom posebnih istraživanja postali u drugoj polovini 19. stoljeća, a tek primjenom fonografa pribiranje…