Urezano u kamenu i pamćenju
Share This Article
Monografija „Urezano u kamenu i pamćenju" predstavlja zajednički projekat već uvježbanog autorskog tandema kojeg sačinjavaju istaknuti knjižvnik i kulturolog Zaim Azemović i poznati akademski slikar i pedagog Zećir Luboder. Tretira problematiku islamske epigrafike Rožaja i njegove okoline, a produkt je kulturnog naslijeđa koji su Bošnjaci ovoga kraja naslijedili iz vremena nekadašnje Osmanske imperije.
„U mnogim krajevima Bošnjaci su bili inferiorni prema svojoj sakralnoj kulturi, što je najveći grijeh prema historiji i onome po čemu se Bošnjaci prepoznaju među drugim narodima i civilizacijama. Rožaje je u tome izuzetak. Zaim Azemović i Zećir Luboder su u svojem zajedničkom radu spojili riječ, sliku i zvuk; pismo sa kamena i ono na papiru, pjesmu i grafiku, predanja i legende sa objektima materijalne kulture, dakle umjetnost i nauku. Ova knjiga ima osobit historijski značaj, jer konstatuje ne samo ono što se odnosi na čovjeka kao ljusko biće, već bilježi ko je taj čovjek bio u vremenu i šta je ostavio onima koji ga slijede u životu, koji je emanet ostavio i šta on sadrži u kontekstu tradicije, slike i kulture. U narodu se može čuti da se za nekoga koji se preselio na onaj svijet (na Ahiret) kaže ‘je li se preselio sasvim ili se preselio i iza sebe ostavio neko djelo’" (Alija Džogović, lektor).
Autori ove knjige za prijevode epitafa i epigrafa angažovali su stručnjake iz ove oblasti: prof. mr. Seada Ibrića i mr. Redžepa Škrijelja iz Novog Pazara, a konsultovali su i koristili sugestije i mr. Adnana Pepića i ef. Ernada Ramovića iz Rožaja.
„Poruke i pouke epitafa i mudrost ove knjige je da se otimaju od zaborava smrti imena i djela ljudi koji su slijedili Božije zakone u zemaljskom životu. Zato, ova monografska kolekcija ima svoje mjesto u svebošnjačkoj nauci" (Redžep Škrijelj).